Rezerwy na świadczenia pracownicze i rozliczne metody ich wyceniania

  • Posted on: 6 September 2018
  • By: addmean
Rezerwy na świadczenia pracownicze to rezerwy związane z nadchodzącymi zobowiązaniami podmiotów ekonomicznych w związku z aktualnie zatrudnionymi pracownikami. Są one umieszczane w księgach rachunkowych danej marki, spółki czy też przedsiębiorstwa. Rezerwy na świadczenia pracownicze wynikają z kodeksów prawa pracy, i także z układów zbiorowych pracy oraz wielu innych ważkich zobowiązań pomiędzy chlebodawcami a pracownikami.

Wycena rezerw na różne świadczenia pracownicze musi być zrealizowana zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości Nr 19 bądź również zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości Nr 6. Niezależnie od tego, jaki standard się wybierze, powinna zostać zastosowana metodologia aktuarialna (czytaj więcej ). Do tego istnieje rozporządzenie (KSR 6) bądź zalecenie (msr 19) mówiące o tym, że zdoła to zostać zrealizowane poprzez kompetentnego, doświadczonego aktuariusza.

Jeżeli dana firma korzysta z Międzynarodowego Standardu Nr 19, wówczas przedsiębiorstwo może, lecz nie musi skorzystać z usług aktuariusza, choć oczywiście jest to polecane. Jednak msr 19 nakłada na spółki sporo większe zobowiązania. Protokół w mrs 19 jest sporo bardziej poszerzony oraz musi zawierać: sumpty odsetek, sumpty bieżącego zużycia, co więcej w sprawozdaniu powinny znaleźć się wypłacone świadczenia, ograniczenia, sumpty przyszłego zatrudnienia i multum innych znaczących pozycji. W Krajowym Standardzie Rachunkowości Nr 6 przymusowo trzeba skorzystać z usług wykwalifikowanego,
finanse
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
kompetentnego aktuariusza (spójrz tutaj). KSR 6 jest powiązany ze specyficznymi świadczeniami, takimi jak na przykład dodatki stażowe, gratyfikacje jubileuszowe, i także odprawy rentowe albo również opieka lekarska. Naturalnie to ledwie parę przykładowych świadczeń, chociaż jest ich dużo więcej.

Pomimo tego, że aktualnie można samodzielnie oszacować rezerwy - www.rezerwy24.pl/uslugi_aktuarialne - za sprawą przeróżnych narzędzi (dostępnych na przykład w Necie), to należy pamiętać, że zgodnie z KSR 6 nie będą one uznawane za ważkie i wiążące bez poświadczenia profesjonalnego, wykwalifikowanego aktuariusza.